Ciekawe zapowiedzi na rok 2015

Jak na początek nowego roku przystało, warto zorientować się, w co ciekawego będzie można w tym roku pograć. Przygotowałem krótką, bardzo subiektywną listę na podstawie zapowiedzi ze stron polskich wydawców gier. Z oferty każdego z nich starałem się wybrać kilka interesujących mnie pozycji. Pozostałe gry, oraz sporą część wydawców pominąłem z pełną premedytacją. Pewnie w ten sposób ominąłem kilka fajnych gier, ale tego się niestety nie da uniknąć - pozostaje jedynie weryfikacja listy w trakcie nadchodzącego roku.

Galakta

Oprócz dodatków do przeróżnych gier Warhammerowatych i wszelkich wydawanych przez Fantasy Flight Games rozszerzeń, znajdziemy tu trzy interesujące pozycje:

Kruczy Dwór

Kruczy Dwór

Dodatek do Descent: Wędrówki w mroku. Lubię Descenta, więc ten dodatek jest dość atrakcyjny. W środku mniej więcej to samo, co zwykle w dodatkach do tej gry - trochę figurek, trochę kart, nowe potwory i nowi bohaterowie. Z tych ostatnich jeden - Thaiden Mistpeak - jest bardzo taki sobie (chociaż ma bonusowe przeszukiwania), za to podoba mi się nowa wojowniczka, Alys Raine.

Star Wars: Imperial Assault

Star Wars Imperial Assault

Czyli Descent w świecie Star Wars. Nie wiem, czy jest sens bardziej to opisywać, bo poprzednie zdanie praktycznie wyczerpuje temat. Może to być całkiem ciekawa pozycja, szczególnie jeśli ktoś lubi obie te rzeczy, ale niestety można się także spodziewać ceny analogicznej do podstawki Descenta, czyli około 270 złotych.

XCOM: Gra planszowa

XCOM

Niestety na stronie Galakty brakuje opisu, ale można poczytać na BGG albo przejrzeć stronę producenta. Jest to gra kooperacyjna o ratowaniu świata przed inwazją obcych. Dla mnie ta gra mówi wprost “kup mnieee”, tym bardziej, że korzysta z marki XCOM i jest całkiem ładnie wydana. Ciekawostką jest towarzysząca grze aplikacja na smartfony, pełniąca rolę swoistego Mistrza Gry.

Rebel

Wydawnictwo Rebel także nie zawodzi - zapowiedzi na najbliższy rok jest już całkiem sporo i pewnie każdy coś dla siebie znajdzie. Ja znalazłem trzy gry:

Pokój 25

Pokój 25

Planszowa wersja filmu Cube, czyli uciekamy z ciągle zmieniającej się planszy, która zdecydowanie nie jest przyjazna dla przebywających na niej osób. Gra kooperacyjna z wieloma elementami negatywnej interakcji i ciekawą mechaniką planowania ruchów. Miałem już okazję grać w wersję angielską i bardzo chętnie zagram w nią ponownie, tym bardziej że ma to być edycja nieco poprawiona w stosunku do oryginału, a Rebel po cichu na forach wspomina też o wydaniu dodatku.

Ciężarówką przez Galaktykę

Galaxy Trucker

Polskie wydanie gry Galaxy Trucker. Gra w budowanie szalonych statków kosmicznych, trzymających się w jednym kawałku głównie za pomocą taśmy klejącej i siły woli. Nie miałem okazji jeszcze w nią zagrać, ale słyszałem dużo dobrych rzeczy, więc chętnie sprawdzę, tym bardziej, że premiera jest planowana na luty.

Space Alert

Space Alert

Kolejna gra kooperacyjna, tym razem rozgrywana w czasie rzeczywistym. Te dwa atrybuty bardzo mnie przekonują, szczególnie drugi z nich, bo takich gier jest dość mało. Ciekaw jestem też bardzo polskiego wydania, bo gra ta zawiera płyt CD z 16 dziesięciominutowymi scenariuszami, więc od dobrego tłumaczenia będzie sporo zależało.

Cube Factory of Ideas

Sześć zapowiedzi, z czego dwie bardzo mnie interesujące.

Magia i Myszy

Magia i Myszy

Miks pomiędzy Descentem oraz Legendami Krainy Andor, tylko tym razem o bohaterach zamienionych w myszy. Oczywiście jest też królestwo do uratowania i przeciwnicy do pokonania. Z opisów i recenzji na BGG brzmi całkiem zachęcająco, chociaż (podobnie jak Legendy Krainy Andor) może cierpieć na problemy ze słabą regrywalnością.

Dead of Winter

Dead of Winter

Ponownie mamy do czynienia z moim ulubionym gatunkiem, czyli grą kooperacyjną ze zdrajcami. Tym razem w klimatach zombie apokalipsy. W pudełku znajdziemy masę fajnie wykonanych elementów - kartonowe postacie, plansze, karty.

W aktualnych zestawieniach wydawniczych widziałem jeszcze kilka potencjalnie interesujących gier, jak chociażby Alchemicy, czy Colt Express, ale nie można też przecież nastawiać się na wszystko - tym bardziej, że jest dopiero początek roku i spora część wydawców nie ogłosiła jeszcze wszystkich swoich planów.